SI mértékegységrendszer

A Wikipédiából, a szabad lexikonból. "http://hu.wikipedia.org/wiki/SI_m%C3%A9rt%C3%A9kegys%C3%A9grendszer"

A Mértékegységek Nemzetközi Rendszere, röviden SI (Système international d’unités) modern, nemzetközileg elfogadott mértékegységrendszer, mely néhány kiválasztott mértékegységen, illetve a 10 hatványain alapul. A jelenleg használt SI mértékegységrendszert a 11. Általános Súly- és Mértékügyi Értekezlet (General Conference on Weights and Measures) fogadta el 1960-ban. Decimális mértékrendszer.

A korábbi, nemzetközileg is elfogadott mértékegységrendszert MKSA-nek nevezték, amely a méter/kilogramm/másodperc/amper mértékegységeken alapult. Ezt egészítették ki később (1948-ban) 3 alapmértékegységgel: a erő (newton), az energia (joule) és a teljesítmény (watt) egységekkel.

A mértékegységek rendszerét az alapegységek, kiegészítő egységek és a velük leírható származtatott egységek alkotják.

A mértékegységek nagyságrendjét a prefixumok (előtagok) adják meg.

Magyarországon 1979 óta kötelező az SI-mértékrendszer használata. Az 1991. évi XLV. törvény 1. melléklete határozza meg a szabványos magyar mértékegységrendszer alapjait.

Mértékegységek

A nemzetközi rendszer mértékegységeket és prefixumokat tartalmaz. Az SI mértékegységeket két részre lehet osztani. Hét SI-alapegység van, ezek mindegyike dimenziófüggetlen a többitől. Ezzel a hét alapegységgel több származtatott egységet lehet létrehozni. Az SI mértékegységeken kívül több nem SI mértékegység is használatos az SI-vel összhangban.

SI alapegységek

Név

Jel

Mennyiség

méter

m

Hossz

kilogramm

kg

Tömeg

másodperc

s

Idő

amper

A

Elektromos áramerősség

kelvin

K

Abszolút hőmérséklet

mól

mol

Anyagmennyiség

kandela

cd

Fényerősség

SI prefixumokat lehet hozzátenni a mértékegységekhez, hogy az eredeti egység többszöröseihez jussunk. Mindegyik prefixum 10 hatványa. Például kilo- ezerszerest, milli- ezredrésznyit jelent, így ezer milliméter egy méter és ezer méter egy kilométer. A prefixumokat nem lehet többszörösen alkalmazni: a kilogramm milliomod része milligramm és nem mikrokilogramm.

SI-prefixumok

Előtag

Jele

Szorzó

hatvánnyal

számnévvel

yotta-

Y

1024

kvadrillió

zetta-

Z

1021

trilliárd

exa-

E

1018

trillió

peta-

P

1015

billiárd

tera-

T

1012

billió

giga-

G

109

milliárd

mega-

M

106

millió

kilo-

k

103

ezer

100

egy

milli-

m

10−3

ezred

mikro-

µ

10−6

milliomod

nano-

n

10−9

milliárdod

piko-

p

10−12

billiomod

femto-

f

10−15

billiárdod

atto-

a

10−18

trilliomod

zepto-

z

10−21

trilliárdod

yokto-

y

10−24

qadrilliomod

Egyéb, az SI-től eltérő mértékegységrendszerek

  • CGS rendszer: Korábban Európában használatos mértékegységrendszer, amely a centiméter / gramm / másodperc (secundum) mértékegységeken alapult. Az MKSA, majd az SI mértékegységrendszer elterjedése teljesen kiszorította a műszaki gyakorlatból.
  • Brit mértékegységrendszer (Imperial Unit System) : A Brit Birodalomban és gyarmatain, majd a Brit Nemzetközösség államaiban elterjedten használt hagyományos mértékegységrendszer. Tömegegysége a font (libra, lb); hosszegysége a láb (foot, ft), ill. ezek változatos, nem-decimális törtrészei, többszörösei és leszármaztatott egységei. Energiaegysége a British Thermal Unit (BTU). Míg az 1970-es években Nagy-Britannia áttért a nemzetközi SI mértékegységrendszerre, az Amerikai Egyesült Államok megtartotta a hagyományos brit mértékrendszert, emiatt több, korábbi brit nemzetközösségi állam sem tért át az SI-re (Ausztrália, Japán, egyes anglofil arab államok stb.).

 

Külső hivatkozások